Біографія
Фреска-кінний монумент полководцю (Джованні Акуто) Джону Хоквуду.
Жив і працював у Флоренції, Венеції. Один з майстрів майстерні Лоренцо Гіберті. За документами, у 1415році прийнятий у цех лікарів, де були і представники іншого фаху. З 1424 року в братстві Св. Луки, покровителя художників.
Як різнобічний майстер, виконав деякі мозаїки в соборі Святого Марка в Венеції. Там довго зберігалася візантійська традиція оздоблення храму саме мозаїками. В вологому кліматі Венеції фрески швидко псувалися, і тут розвинулись мозаїки і олійний живопис як довготривкі художні техніки.
Першою датованою 1436 роком художньою роботою Учелло вважають фреску - кінний монумент кондотьєру Джону Хоквуду, англійцю на італійській службі.
Серед станкових робіт заслуговують уваги три картини на сюжет « баталії при Сан Романо », де флорентійське військо отримало перемогу над військом Сієни та портрети Учелло. Картина «Святий Георгій долає Дракона» виглядає незграбною, нереальною і компромісною, бо художник невдало намагався об'єднати іконні канони з новітніми знахідками 15 століття.
Наприкінці життя художник збіднів і помер у 1475 році.
Портрети пензля Учелло
Портрет, напівзрйнована фреска Учелло.Санта Марія Новелла, Флоренція.
Портрет юнака заможної родини. Середини 15 ст.
Бог творить Адама. Учелло і Мікеланджело.
Бог творить Адама.Фреска Учелло.Санта Марія Новелла, Флоренція.1430--ті роки.
Бог творить Адама.Фреска Мікеланджело.Сикстинська каплиця.16 століттяю
Сучасний напівруйнівний стан фресок Учелло.
Незграбний, нехоробрий Учелло наче забував про свої недоліки художника,коли малював фрески. Він одразу позбавлявся дріб'язкових деталей і несміливості. Його манера ставала рішучою, широкою, з майстерно виконаним сілуетом, що дозволяло роздивлятися фреску здалеку. Адже у монументального твору свої закони побудови. Він добре це розумів, бо був добрим учнем своїх вчителів и довершеним художником фресок для свого часу. Найбільш вдалими були фрески в церкві Санта Марія Новелла у Флоренції, виконані у 1430-ті роки. Монохомні, з використанням небагатьох фарб, вони справляли водночас враження фресок і невисоких рельєфів. Їх і зараз лічать грізайлями майстра. Відсутність синьої фарби на небі не бентежить, забувається, так захоплює сюжет. А рожево - теракотове тло сприймається цілком припустимою умовністю.
Ці фрески залюбки розглядав молодий і палкий Мікеланджело. Адже обидва були уродженцями Флоренції. Багато пізніше при створенні фресок на стелі Сикстинської каплиці в Ватикані, вже уславлений скульптор і художник, Мікеланджело згадає дивну фреску в тій церкві Флоренції, де він стояв молодим.І використає композицію трохи призабутого Учелло.Мікеланджело тільки розвернув композицію в другий бік, а Бога-Творця зробив у повітрі.Адам Учелло і Мікеланджело майже ідентичні. Уроки старого Учелло згодилися в нову добу. Але багато обдарований Мікеланджело так майстерно розробив сюжет, що його фреска набула небаченої довершеності.
Джерела, посилання і література.